Gitary “Richie Sambora”
Era Kramera
KRAMER był pierwszą firmą, z którą Richie Sambora podpisał kontrakt reklamowy. W rezultacie przez szereg lat, aż do końca 1989 roku, produkowano specjalnie dla niego, wg jego specyfikacji gitary serii Kramer Sambora.
Poniżej zdjęcia gitar z tej serii:
Pierwsze modele Sambora, posiadały gryf wklejany w główkę z czarną podstrunnicą oraz markerami w kształcie gwiazdek. Menzura miała długość 1 11/16″, a hardware włącznie z Floyd Rosem był w kolorze złotym. Główki “Pegheads” w wersji sportowej z logo “American” tuż za logo Kramer. Główka posiadała również perłową płytkę maskującą pręt gryfu z napisem “RS”. Niektóre główki miały również namalowane gwiazdy na zakończeniu, podczas gdy inne nie. Gitary produkowane były w kolorach: czarny, biały, fioletowy, cukierkowy niebieski, cukierkowy czerwony i fluorescencyjny róż. Ich cena wynosiła $1,249 wraz z futerałem. Po 1989 roku, opcjonalnymi dodatkami były czarne mostki Floyd Rose wraz z hardwarem, klonowe lub rosewood podstrunnice oraz wersje wzorowane na leworęczne.
Wspominając, Sambora tak powiedział o gitarach Kramer: “Dennis Berardi wykonał niesamowicie dobrą robotę z Kramerem i z tego miejsca wielkie podziękowania dla Eddiego Van Halena. Byliśmy już wtedy przyjaciółmi i zapytał mnie czy nie chciałbym zrobić własnego modelu, a ja mu na to: “pewnie”. Tak więc spróbowałem sklecić coś do kupy, co dało by mi zręczność, jakiej potrzebowałem. Gitary miały gwiazdy na podstrunnicach, most Floyd Rose oraz przetworniki DiMarzio. Grałem na nich każdej nocy. Człowiek o nazwisku Rod Schoepher, który wykonał specjalnie dla mnie kilka instrumentów, mógł dopasować je do mojego sposobu kostkowania, kiedy wychodziły z fabryki, ponieważ Custom Shop Kramera nie do końca były gotowe do użytku; cała myśl custom shopów nie była jeszcze zadowalająca.” (Magazyn Vintage Guitars).
Kramer Sambora Custom
Stosując się do powyższej opini Richiego firma Kramer wyprodukowała dla Richie’go kilka gitar, które nie były realizowane jako produkcja przeznaczona do ogólnego obiegu. Poniżej kilka zdjęć tych gitar. Specjalne podziękowania dla Johna Montaperto (Monte) za zdjęcia tych modeli, które formalnie należały do Richie’go, teraz należą do Monte.
Od lewej: Biały Sambora Richie’go, kolejne ujęcie Białego Sambora, White Sambora Richiego z Czarnym Hardware, Czarny Sambora Richiego.
Od lewej: Czerwony Quilt-Top Sambora, Rzadki Burgundowy Sambora, Czarny Sambora “usprawniony” przez Schoephera, Wiśniowy podpalany Pacer.
Od lewej: Slippery When Wet Kramer, Bad Medicine Kramer, kolejne modele zdobione.
Fender
Pod koniec 1989 roku, kiedy kontrakt z firmą Kramer wygasł, zainteresowała się Richiem firma FENDER, która zaproponowała mu kolejną własną linię gitar, wykonanych wg. jego specyfikacji na bazie tradycyjnego, sztandarowego już modelu Stratocaster. Część z nich znalazła się w produkcji seryjnej, ale firma wykonywała dla niego również modele typu Custom. Poniżej kilka gitar prezentujących tą kolekcję:
Richie Sambora Stratocaster (1989)
– Wersja z mostem Floyd Rose
– 5 pozycyjny przełącznik
– Humbucker DiMarzio PAF PRO
– Bridge- 2 x Single Fender Texas Special Coil – Mid i Neck
– Przełącznik podbijający equalizację środka usytuowany pomiędzy potencjometrami Tone
– Gitara z klasycznymi jak dla Richiego gwiazdami zamiast klasycznych markerów na gryfie
Richie Sambora Black Paisley Signature (1995)
– wykończenie Black Paisley
– markery w postaci gwiazdek
– klonowy gryf
– olchowy korpus
– Floyd Rose Tremolo
– Bridge Pickup: DiMarzio PAF Pro
– Neck i Mid Pickup: Richie Sambora Special (japońskie)
Richie Sambora Signature (1996)
– Klonowy korpus w białym wyk. typu Vintage (Nitro-Lack)
– Klonowy gryf z markerami w postaci gwiazdek
– Bridge Pickup: DiMarzio PAF Pro
– Neck i Mid Pickup: Fender Texas Special Single Coils Custom Shop
– Body Shaping (patrz Sambora Strat 1989)
– Aktywny przycisk Mid Boost
Dane techniczne:
– Seria: Artist
– Kolory: (800) 3-Color Sunburst, (840) Fiesta Red, (841) Vintage White; wykończenie lakierem poliuteranowym
– Korpus olchowy, gryf klonowy, klonowa podstrunnica (promień 9.5″ / 241 mm)
– Maszynki: Fender/Gotoh Staggered Vintage Style
– Progi: 22 Vintage Style
– Przetworniki: 3 “Hot Noiseless” Strat
– Pokrętła: Master Volume, Tone 1(Master Tone), Tone 2 (12 dB Mid Boost – tylko w trybie Active)
– Mostek: American Vintage Synchronized Tremolo
– 5-pozycyjny przełącznik przystawek, przycisk 12dB Active Mid Boost On/Off
– Osprzęt: chromowany
– Futerał: Vintage Tweed Case
– Menzura: 25.5” (648 mm)
– Unikalne cechy: profilowanie gryfu, małe inkrustacje podstrunnicy w kształcie gwiazdek, postarzane obudowy przetworników, progi w rozmiarze Vintage
Richie Sambora Signature (2001)
– Klonowe wyżłobienia z małymi gwiazdkami jako markery
– Klonowy korpus z klasycznym 3 warstwowym wykończeniem Sunburst
– Postarzane części plastikowe
– 3 Fender Noisless Pickups
– Vintage Tremolo
– Aktywny Mid Boost
Richie Sambora Standard Stratocoster
Jest to model typowo “budżetowy” (o czym informuje nas sama nazwa) produkowany w Meksyku. Korpus Stratocostera w wersji Standard jest wykonany z topoli.
– gryf posiadający 21 progów z klonu – Floyd Rose II z blokadą na główce – przystawki Paf Pro firmy DiMarzio oraz dwa single z meksykańskiego modelu Special Strat.
Dane techniczne:
– Seria: Artist
– Kolory: (302) Lake Placid Blue, (306) Black, (309) Candy Apple Red, (380) Arctic White; wykończenie lakierem poliestrowym
– Olchowy korpus, klonowy gryf, palisandrowa podstrunnica (promień 9.5″ / 241 mm}
– Maszynki: Fender/Ping Standard Cast/Sealed
– Progi: 21 Medium Jumbo
– Przetworniki: 2 Special Design Single-Coil Strat, 1 Dimarzio Custom PAF Pro Humbucker (przy mostku)
– Pokrętła: Master Volume, Tone 1, Tone 2; 5-pozycyjny przełącznik przystawek
– Mostek: Floyd Rose II Double Locking 2-Point Tremolo
– Osprzęt: chromowany
– Futerał: Deluxe Gig Bag
Modele Fenter Richie Sambora Custom
Wśród nich znajdują się także gitary, których odpowiedniki były w ogólnej ofercie sprzedaży firmy.
FENDER STRATOCASTER – RS06
FENDER STRATOCASTER – RS08
Dwugryfowa 2x po 6 strun (górna – stały most, dolna – Floyd Rose)
FENDER STRATOCASTER – RS10
FENDER STRATOCASTER – RS101
Model sygnowany przez Georga Martina. Najlepsza gitara Richa.
FENDER STRATOCASTER – RS102
Był w ogólnej sprzedaży.
FENDER STRATOCASTER – RS103
Był w ogólnej sprzedaży.
FENDER TELECASTER
Model sygnowany przez Keitha Richardsa z The Rolling Stones.
FENDER CUSTOM SHOP DOUBLE NECK
W latach 80 oraz na początku lat 90 Richie podpisał również umowę z firmą OVATION, produkującą specyficzne gitary akustyczne, z charakterystyczną owalną płytą tylną wykonaną ze specjalnego tworzywa. Z firmą związał się także w 2018 roku (szczegóły poniżej).
Richie Sambora’s Custom Ovation 12 String
Wyprodukowana na zamówienie dla Richiego w latach ’80, była używana w przeróżnych występach telewizyjnych, radiowych, oraz wykorzystywana podczas komponowania piosenek.
Richie Sambora’s Custom Ovation Double Neck
6 strun, 12 strun; Wyprodukowany na zamówienie w latach ’80 przez Ovation specjalnie dla Richiego, używany podczas “Slippery When Wet ” i “Keep The Faith” Tours w piosence “Wanted Dead Or Alive”. Richie przekazał gitarę do Rock’n’rollowego Panteonu Sław.
Richie Sambora’s Custom Ovation Triple Neck
Jeden z dwóch wyprodukowanych! Mandolina, 6 strun, 12 strun. Wyprodukowany na zamówienie w latach ’80 przez Ovation specjalnie dla Richiego, używany podczas “New Jersey” Tour. Richie grał na niej “Wanted…” na koncercie Moscov Peace Festival w 1989 roku.
Kilka gitar na specjalne zamówienie Richiego, wykonała firma HAMER. Gitary te były używane podczas nagrywania dwóch kolejnych albumów – “7800 Degrees Fahrenheit” oraz “Slippery When Wet”.
Richie Sambora’s Custom Hamer
Wyprodukowana na zamówienie dla Richiego w latach ’80 używana podczas demo sessions do “Slippery When Wet”.
Richie Sambora’s Custom Hamer
Wyprodukowana na zamówienie dla Richiego w latach ’80 używana przy nagrywaniu albumu “7800 Degrees Fahrenheit” oraz używana podczas “7800 Degrees Fahrenheit” Worldwide Tour.
W tej chwili Richie ma podpisaną umowę z firmą TAYLOR zajmującą się lutniczą produkcją gitar akustycznych:
Model RSSM
Sygatura. Model wykonany specjalnie dla Richa, zgodnie z jego specyfikacją.
“Wspaniały dźwięk. Wspaniały wygląd. Gra łagodnie i szybko. Kocham tą gitarę.” – Richie Sambora.
Richie Sambora’s Custom Made Taylor Doubleneck
Gitara akustyczna dwugryfowa (6 i 12-strunowa). Seria limitowana robiona wyłącznie dla Richiego. Jeżeli jednak jakiś kolekcjoner pokusi się i poprosi o wykonanie identycznej – nic prostszego – firma Taylor Guitars zrobi to z chęcią za jedyne 20 tysięcy dolarów.
W 2002 roku Richie Sambora odszedł od Fender i związał się z firmą Gibson na gitary elektryczne. Umowa nie przewiduje wyłączności na używanie instrumentów tylko tej firmy, ponieważ w przypadku tak wszechstronnego muzyka, “zachwalanie” tylko instrumentów jednej firmy byłoby niewłaściwe.
Richie Sambora’s Gibson Custom
Podczas trwania umowy przygotowano dwie gitary (obie jako prototyp) specjalnie dla Richiego. Jedna została przeznaczona na sprzedaż. Drugą nadal posiada Sambora.
W 2007 roku związał się z japońskim producentem gitar – firmą ESP Guitar Company.
Richie Sambora’s ESP LTD SA-2
Gitara produkowana w Chinach, jej cena to około 600 funtów. Dostępna tylko w kolorze czarnym. Gryf wykonany z palisandru, a body z drzewa lipowego.
W 2018 roku Richie Sambora ponownie związał się z firmą Ovation, która wyprodukowała dwie gitary: Signature Series Richie Sambora Elite Double Neck i RS Rockstar. Dochody z tantiem ze sprzedaży tej pierwszej zostaną przekazane na organizacje pożytku publicznego “Notes For Notes” oraz na studio nagrań dla młodzieży “Boys & Girls Clubs” i inne organizacje w USA.
“Mój związek z Ovation to powrót do korzeni. Pomogli mi stworzyć moją oryginalną dwugryfową gitarę akustyczną, gdy nikt inny nawet nie wiedział od czego zacząć.” – mówił Sambora.
Model RS Rockstar to dodatkowo współudział z producentem perkusji, firmą DW, a dochód będzie przeznaczony na DW Music Foundation. Każda szkoła “Notes for Notes” otrzyma także jeden egzemplarz gitary oraz zestaw perkusyjny od DW. Fundacja dostarczy także sprzęt do innych szkół w USA i na świecie.
Niektóre materiały pochodzą z Rock Star Guitar oraz King of Swing Museum.
Some materials taken from Rock Star Guitar and King of Swing Museum.