Hugh McDonald
Imię i nazwisko: Hugh John McDonald
Ksywki: Huey, Huge
Data urodzenia: 28 grudnia 1951 r. (72 lata)
Miejsce urodzenia: Filadelfia
Wzrost: 190 cm
Rodzina:
żona – Nancy (ślub 1996 r., rozwód 2002 r.)
żona – Kelly (ślub 2004 r.)
dzieci: Jake i Morgan
Talenty instrumentalne: bass
Hugh McDonald jest uznanym muzykiem sesyjnym. Zanim zaczął współpracę z Bon Jovi (a ta miała miejsce na początku także tylko w studio) był basistą David Bromberg Band. Grał podczas nagrań i podczas koncertów między innymi dla takich gwiazd jak Alice Cooper, Ricky Martin, Willie Nelson i Ringo Starr. Brał także udział w nagraniu pierwszego nagrania zespołu Bon Jovi – piosenki “Runaway”.
Od 1994 roku po wyrzuceniu z zespołu Aleca Johna Sucha zastępował go jako muzyk towarzyszący zespołu. Aż do września 2016 r. nie był brany za oficjalnego członka zespołu. Początkowo pozostali muzycy formacji podjęli decyzję, że nigdy nie zastąpią nikim Aleca. Po rozstaniu z gitarzystą Richiem Samborą i rozpoczęciu współpracy z Philem X Xenidisem obaj “nieoficjalni” muzycy zostali zaprezentowani na okładce albumu “This House Is Not For Sale” z 2016 r.
W 2004 roku poślubił projektantkę biżuterii Kelly, mieszkają w Park City, w stanie Utah.
Sprzęt
Jako nagłośnienia używa tylko i wyłącznie sprzętu szwedzkiej firmy EBS. W zależności od potrzeb, gra na wzmacniaczach typu combo – modele: GORM – 250 W (wersje 4×10 + tweeter, bądĽ 1×15 + tweeter) lub DROME – 120 W (1×12 + tweeter). Na koncertach najczęściej jego zestaw składa się ze wzmacniaczy typu Head – model HD-650. Zawsze są to 2 zestawy składające się ze wspomnianych wcześniej “głów” (najczęściej HD-650 + 2 kolumny EBS-410 serii Evolution Pro Line 2000 (4×10 + tweeter). Oprócz tego używa również efektów pod nogę firmy EBS z serii BLACK LABEL PEDALS.
Hugh używa m.in gitar lutniczych firmy Sadowsky, NYS, TURNER. Wśród basów z jego kolekcji dużą rolę odgrywają również gitary firmy HOFNER, na których gra m.in. Paul McCartney, jednak głównym instrumentem jest bas firmy SADOWSKY. Struny, jakich używa Hugh pochodzą z firmy LaBella.
EBS Gorm ET
Zawiera kompresor, filtr BRIGH oraz EBS Phantom Power System, sweepable crossover-filter, symulator głośników (speaker simulator), wyjście liniowe line out, wyjście XLR (balanced XLR output), gniazdo jack do słuchawek, pętlę efektów (effects loop), funkcję monitor mix-in i inne możliwości…
EBS Drome
EBS Drome to ultrakompaktowe, “kieszonkowe” wręcz i lekkie basowe combo o mocy 150 W, z głośnikiem 12″ lub 15″. Ma niesamowity “wykop” i unikalne możliwości brzmieniowe. Combo EBS Drome jest wyposażone w głośnik specjalnie opracowany przez EBS, by był zdolny przekazywać ekstremalnie niskie częstotliwości o doskonałej mocy, definicji i artykulacji – przy zachowaniu małych wymiarów comba. Gwizdek (tweeter) powoduje, że całe spektrum częstotliwości jest perfekcyjnie zrównoważone, co wyraża się w bardzo naturalnym brzmieniu.
EBS-410 800 W RMS 4×10″+2″
Klasyczna szafa głośnikowa 4×10 with a twist… Najpopularniejszy sprzęt tego typu na świecie. Głośniki chronione są ręcznie plecioną siatką z chromowanej stali na gumowych podkładkach. Wszystkie szafy głośnikowe EBS serii Evolution wyposażone są w złącza Neutrik SPEAKON dla zapewnienia możliwie najlepszego połączenia głośników ze wzmacniaczami.
EBS TD 650
EBS TD 650 jest potężną, kompaktową jednostką o mocy 650 W RMS, wyposażoną w technologie Tube, Solid State i MOSFET dla basistów bezkompromisowych, którzy potrzebują zarówno elastyczności, jak i wielu użytecznych funkcji! “Głowa” basowa EBS TD 650 posiada trzypasmowy equalizer (z rozszerzalnym środkiem – sweepable midrange), filtry notch i bright, kompresor, sekcję overdrive czystej klasy “A” i takie dodatki jak EBS Phantom Power System, wyjście XLR (floating balanced), character filter, symulator głośników, pętla efektów szeregowo / równolegle (serial / parallel effects loop)…