Winyle

Możesz tutaj zadać dowolne pytanie odnośnie zespołu.

Moderatorzy: Adm's Team, Mod's Team

kara1899
Little Bit Of Soul
Little Bit Of Soul
Posty: 1
Rejestracja: 31 października 2014, o 08:25
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Winyle

Post autor: kara1899 »

Witam

Wie ktoś może z kim można pogadać nt. winyli Bon Jovi ?? Zastanawiam się do kogo wysyłać tego typu zapytania. Próbowałem do oficjalnego sklepu ,ale nie odpowiadają za politykę firmy, a jedynie pośredniczą w sprzedaży, a przyznam szczerze ,że chętnie bym przeczytał/usłyszał uzasadnienie dlaczego Bon Jovi nie nagrywa żadnych winyli. Ściąganie ze Stanów starych ,oryginalnych,nieotwartych wersji kosztuje sporo,a i tak znalezienie takowych graniczy z cudem.
Awatar użytkownika
Agata BJ
Administrator
Administrator
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 4227
Rejestracja: 16 września 2005, o 18:51
Ulubiona płyta: These Days
Lokalizacja: Lublin / Edynburg
Kontakt:

Post autor: Agata BJ »

Nie znam się na tym za dobrze, ale wiele lat temu udało mi się znaleźć winyla New Jersey w jakimś lokalnym sklepie z używanymi płytami. Do dziś zdobi moją półkę (bo wciąż nie mam w czym go odtwarzać :( ). Może więc to jest właśnie metoda? Poszukać lokalnych sprzedawców. Myślę, że w większych miastach znajdą się takie punkty i zapaleńcy, którzy prowadzą takie sklepiki :) A jeśli nie - zawsze można pytać w internecie na szerszą skalę niż forum :)

Jeszcze co do sklepików to zdecydowanie więcej można ich znaleźć na Wyspach Brytyjskich. Jeśli ma się tam kogoś kto mógłby pójść na zwiady to i szybko znajdzie się upragnioną zdobycz ;)
19.06.2013 - Gdańsk
12.07.2019 - Warszawa

Kontakt: agata@bonjovi.pl
Awatar użytkownika
misiek_93
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 763
Rejestracja: 24 września 2008, o 18:17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: misiek_93 »

Na allegro jest sporo używanych winyli spod znaku Bon Jovi
http://allegro.pl/plyty-winylowe-279?or ... v0-ce-1021
Sam nabyłem tak dwie płyty i na szczęście mam je na czym odtwarzać :P

Ale koleżance chyba chodzi o to dlaczego Bon Jovi nie wydają swoich nowych płyt na winylach tak jak np. U2, którzy wydali swój najnowszy album również na winylu. Mogłyby też zostać wydane jakieś reedycje na czarne płyty tak jak np. niedawna reedycja albumu Division Bell zespołu Pink Floyd.
Wydaje mi się, że Bon Jovi nie wydają swoich albumów na płytach analogowych z bardzo prostego względu - nie byłoby na takie płytki popytu, pewnie przeprowadzone zostały jakieś badania rynkowe i doszli do takiego wniosku.
Awatar użytkownika
alniac
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1260
Rejestracja: 14 kwietnia 2010, o 10:50

Post autor: alniac »

Ja swoje dwa winyle (album New Jersey i singiel Born To Be My Baby) kupiłam na czymś w rodzaju jarmarku staroci i rękodzieła, więc polecam pójść tą drogą :) Zapłaciłam za nie śmieszne pieniądze, a do tego nówki.
19.06.2013 – Gdańsk, Polska
12.07.2019 – Warszawa, Polska
Awatar użytkownika
sobol_77
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1987
Rejestracja: 17 września 2005, o 10:45
Ulubiona płyta: New Jersey +TD +SWW
Lokalizacja: Michałowice / Wa-wa, od lat już Głogów

Post autor: sobol_77 »

Winyle Bon Jovi bardzo prosto jest dostać na wszelkiego rodzaju portalach aukcyjnych itp. (Allegro, Ebay, OLX), poza tym na giełdach i w antykwariatach - oj trafiają się cudeńka, wystarczy w swoim mieście się rozeznać. Ja sam w ten sposób kupiłem większość, jakie posiadam (były też prezenty).
:)
It's a bitch, but life's a roller coaster ride,
The ups and downs will make you scream sometimes...
Awatar użytkownika
Damned
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 4971
Rejestracja: 7 listopada 2012, o 03:16
Ulubiona płyta: These Days
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Damned »

Niestety, ale dostać dziś oryginalny winyl Bon Jovi to moim zdaniem nie taka łatwa sprawa. Większość winyli Bon Jovi, a już na pewno wszystkie te, które możemy kupić za 5-15 zł, to podróbki. Sam mam takie, bo nie mogłem oprzeć się zakupowi za tak śmieszne pieniądze. Niestety po włożeniu pod igłę przekonałem się, że jakość dźwięku jest fatalna. A powinno być z goła inaczej... Prawda jest taka, że oryginalna płyta winylowa musi kosztować więcej niż jej odpowiednik na płycie CD! To podstawowy warunek.

Obrazek

Oryginalny winyl albumu These Days wytłoczony na dwóch ciężkich płytach, kosztuje dziś od 400 do 1000 zł! Podobnie ma się sprawa do Keep the Faith. Podróbek Slippery When Wet i New Jersey jest na rynku znacznie więcej niż oryginałów. I wszystkie te oferty na Allegro z czarnymi płytami za śmieszne pieniądze są nic nie warte. Można ich użyć jedynie jako ozdobę w domu, ale każde bardziej wprawione oko lub ucho rozpozna podróbkę.

Przy zakupie winyli polecam kierować się informacją "1st pressing" czyli "pierwsze tłoczenie". Ale trzeba pamiętać że sprzedawcy czasami lubią wprowadzać w błąd dodając taką informację, pomimo że nie ma wiele wspólnego z prawdą. Przed zakupem warto więc wypytać sprzedawcę czy to faktycznie oryginał, a najlepiej poprosić o odtworzenie na miejscu (jeżeli jesteśmy z nim oko w oko). Oryginalny winyl powinien brzmieć lepiej niż płyta CD :)
Awatar użytkownika
sobol_77
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1987
Rejestracja: 17 września 2005, o 10:45
Ulubiona płyta: New Jersey +TD +SWW
Lokalizacja: Michałowice / Wa-wa, od lat już Głogów

Post autor: sobol_77 »

Co do podróbek na Allegro - jest tego masa, ale nie jest regułą, że tani analog musi być "piratem", to tak, jakby założyć, że tanie CD kupione na aukcji jest wydaniem nieoryginalnym. A to błędne założenie :)).
It's a bitch, but life's a roller coaster ride,
The ups and downs will make you scream sometimes...
Awatar użytkownika
Damned
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 4971
Rejestracja: 7 listopada 2012, o 03:16
Ulubiona płyta: These Days
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Damned »

Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś sprzedaje oryginalny winyl w super promocyjnej cenie. Może z własnej niewiedzy, a może okazyjnie. Ale zakładanie że takich przypadków jest wiele to naiwność.

Obecnie na Allegro mamy wystawionych kilka czarnych płyt New Jersey, tutaj pierwszy z brzegu przykład:

1. Podróbka - cena 4 zł - widać że ktoś ją już licytuje:
http://allegro.pl/bon-jovi-new-jersey-h ... 12911.html

2. Oryginał - cena 69 zł - zerowe zainteresowanie (byłem pierwszą osobą która wyświetliła ten produkt):
http://allegro.pl/bon-jovi-new-jersey-u ... 20117.html
Awatar użytkownika
sobol_77
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1987
Rejestracja: 17 września 2005, o 10:45
Ulubiona płyta: New Jersey +TD +SWW
Lokalizacja: Michałowice / Wa-wa, od lat już Głogów

Post autor: sobol_77 »

New Jersey jest akurat najbardziej bezczelnie i najczęściej piraconym analogiem w historii :D.
It's a bitch, but life's a roller coaster ride,
The ups and downs will make you scream sometimes...
Awatar użytkownika
Damned
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 4971
Rejestracja: 7 listopada 2012, o 03:16
Ulubiona płyta: These Days
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Damned »

sobol_77 pisze:New Jersey jest akurat najbardziej bezczelnie i najczęściej piraconym analogiem w historii :D .
Dokładnie :)

kara1899 pisze:chętnie bym przeczytał/usłyszał uzasadnienie dlaczego Bon Jovi nie nagrywa żadnych winyli
Ostatnim albumem wytłoczonym na winylu przez Bon Jovi był These Days. Nie wiem dlaczego nie praktykują tego od tamtej pory, ale podejrzewam że wynika to z nikłego zainteresowania pozycjami Bon Jovi wśród audiofili. Fani Bon Jovi często traktują takie cuda jako ozdobę lub gadżet, dając zarabiać piratom, a nie wytwórni, stąd taka a nie inna decyzja wydawcy.
Awatar użytkownika
imp
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1900
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 13:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: imp »

Damned pisze: Ostatnim albumem wytłoczonym na winylu przez Bon Jovi był These Days.
yyy... a nie dawali czasem ostatniego Greatest Hits w 4 płytkach?
Geminiman

Post autor: Geminiman »

W ogóle to ostatnia dekada XX wieku to fatalny okres dla płyt gramofonowych. Wtedy rządziły kasety i płyty CD. W 1996 roku wszyscy byli otumanieni srebrnymi krążkami, a wielkie czarne naleśniki wtedy popadły w niełaskę. W naszym kraju w połowie lat 90 XX Wieku prawie nikt nie wydawał płyt winylowych.
yanni
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Keep The Faith
Keep The Faith
Posty: 408
Rejestracja: 3 czerwca 2007, o 13:35
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: yanni »

zaraz, zaraz... to że płyta jest tłoczona np. w Holandii nie znaczy że jest piratem... Wiele płyt winylowych jest tłoczonych na licencji w wielu krajach. Np New Jersey była tłoczona również w Polsce przez Nagrania Polskie MUZA jak i również w Rosji. Jeżeli chodzi o tłoczenia Rosyjskie to ich jakość jest kiepska. Polskie tłoczenia z początki lat 90-tych są dobre bo były tłoczone w tłoczni zakupionej od WarneraBros. Oczywiście najlepsze jakościowo są tłoczenia Japońskie i amerykańskie ale te zachodnioeuropejskie niewiele im ustępują.
Oczywiście występują na rynku piraty ale przeważnie sa ty tłoczenia współczesne rzadkich płyt i drogich płyt. A płyty Bon Jovi do takich nie należą, więc raczej nikt ich nie piratuje ;-)
Wiec to że płyta jest tłoczona w Holandii czy w Niemczech nie oznacza że nie jest oryginalna, bo jest to oficjalne tłoczenie na licencji.
Jeżeli chodzi o first press, to sprawa jest bardziej skomplikowana, z definicji first press to pierwsze wydanie , nie remasterowane tłoczone z pierwszej matrycy. Aby poznać czy płyta jest własnie tym pierwszym tłoczeniem trzeba mieć doświadczenie i wiedzę. Można to poznać po matrixie ( numer na końcu płyty ) przy firstpressach najczęściej wygląda jak jak by był wydrapany ręcznie, numerze matrycy - jeżeli jest oznaczenia A1 i B1 to płyta jest tłoczona z pierwszej ( podobno najlepszej ) matrycy. Można tez poznać po lebelu - bo zdarza się że wytwórnie w rożnych latach używają różnych wzorów lebeli no i jeszcze po numerze.
A jak rozpoznać czy mamy oryginał czy pirat - po jakości druku okładki najczęściej, zwracamy uwagę czy mały druk jest wyraźny i czytelny...
Polecam stronę http://www.discogs.com/Bon-Jovi-New-Jersey/master/66805
dla przykładu tutaj wszystkie wydania New Jersey ;-)
http://kolekcjamuzyczna.blogspot.com/

22-06-2014 - Berlin, D - RS
19-06-2013 - Gdańsk, PL - BJ
13-10-2012 - Berlin, D - RS
10-06-2011 - Dresden, D - BJ
04-06-2008 - Vienna, A - BJ
Awatar użytkownika
monjovi
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 2553
Rejestracja: 4 lutego 2006, o 11:48
Ulubiona płyta: New Jersey
Lokalizacja: Turek/Poznań
Kontakt:

Post autor: monjovi »

Hmm.. to jak poznać przy zakupie przez internet czy płyta winylowa jest piratem czy też nie? Cena - no dobrze, ale nieraz ludzie nie wiedzą co mają i wyprzedają za bezcen, sprawdzić na oko? Poprzez zdjęcie? Posiadam sporo płyt, nie mam pojęcia która z nich jest nieoryginalna, wszystkie grają świetnie. Wspomnianego New Jersey mam dwa wydanie, własnie Polskie MUZA i rosyjskie Melodia, obie grają bardzo dobrze.

Jedyne co zauważyłam to to, że płyty amerykańskie, brytyjskie czy właśnie holenderskie nawet te z lat 60, grają lepiej niż te z polskiego wydawnictwa MUZA z lat 80 :)


edit. ostatnio kupiłam sporo płyt za 2zł, w tzw. ''rzeczach używanych'' sprzedający biorą je za darmo od prywatnych osób które po prostu chcą ich się pozbyć. Jeśli wystawie tę płytę na Allegro za 70 zł to będzie oznaczało, że to oryginał bo cena jest duża? :D raczej znaczy to tylko tyle, że chce zarobić nie mając pojęcia czy to pirat, czy nie :)

PS Dzięki Yanni za wskazówki ! :)
[align=center]http://www.lastfm.pl/user/monjovi[/align]
Awatar użytkownika
Damned
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 4971
Rejestracja: 7 listopada 2012, o 03:16
Ulubiona płyta: These Days
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Damned »

yanni pisze:to że płyta jest tłoczona np. w Holandii nie znaczy że jest piratem...
Owszem nie znaczy, ale tak zwana licencja nie oznacza też, że mamy do czynienia z pełnowartościowym produktem. Pomimo iż wydawca może poprzeć się jakimiś upoważnieniami sprzed lat, to o winylu świadczy jakość jego wykonania, a nie papierek. Z plasteliny nie ulepisz pomniku trwalszego niż ze spiżu :)

Tani winyl to nie jest pełnowartościowy produkt. Mam w domu kilka dobrych tłoczeń holenderskich, ale zapłaciłem za nie normalne pieniądze i ich jakość jest widoczna gołym okiem, nie mówiąc o jakości dźwięku. Pomimo upływu lat grają doskonale. Mam też winyl Bon Jovi tłoczony w UK. Jego wykonanie, jakość druku na okładce, ale przede wszystkim jakość dźwięku są poniżej krytyki. Co oczywiście nie oznacza że wszystkie winyle z tego kraju są złe. I co z tego, że przedstawiciel tłoczni powie mi, że mają pozwolenie na sprzedaż takiego półproduktu?

Dobry winyl musi kosztować. Uważam, że jeżeli ktoś kupił przed laty płytę za normalne pieniądze, to nie odda go dzisiaj za 5 zł, a wręcz przeciwnie. Będzie znał jego cenę. Chyba że sprzedaje zniszczoną płytę... Faktem jest, że winyle New Jersey czy Slippery When Wet są i tak stosunkowo tanie. To wynika z ich ogromnego nakładu i faktu, że laikowi ciężko połapać się w tych dziesiątkach wydań.
monjovi pisze:to jak poznać przy zakupie przez internet czy płyta winylowa jest piratem czy też nie?
Też jestem przyzwyczajony do zakupów przez internet, jednak w przypadku winyli to nie jest najlepszy pomysł. Kolekcjonerzy płyt winylowych i audiofile nigdy nie kupują używanych płyt przez internet. W poszukiwaniu winyli jeździ się po całym świecie. Londyn i Nowy Jork to mekka czarnych płyt. Kupując w Polsce, najlepiej porozmawiać z fachowcem. Niestety znam tylko jednego godnego polecenia. W Gdańsku, podczas Jarmarku Dominikańskiego czarne płyty zawsze sprzedaje pewien facet, który naprawdę zna się na rzeczy i bubla nikomu nigdy nie wciśnie. Spotkałem przy jego stoisku kilka znanych osobistości, ale to chyba nie miejsce na takie opowieści... :)

Co do Discogs, to jest to odpowiednik wydawniczy Wikipedii. To znaczy że ta baza redagowana jest w dużej mierze przez czytelników i że każdy może dodać tam jakiś produkt. Bez właściwej analizy tego czy jest on oryginalny czy nie i jaka jest jego faktyczna wartość. Stąd jest tam masa nieoficjalnych wydań i wręcz pirackich "wydawnictw".

Z płytami CD sprawa jest banalnie prosta. Winyle to skomplikowany nośnik i temat rzeka...


[ Dodano: 2014-11-01, 02:22 ]
monjovi pisze:ostatnio kupiłam sporo płyt za 2zł, w tzw. ''rzeczach używanych'' sprzedający biorą je za darmo od prywatnych osób które po prostu chcą ich się pozbyć. Jeśli wystawie tę płytę na Allegro za 70 zł to będzie oznaczało, że to oryginał bo cena jest duża?
Polak potrafi, co? :)
Nic tylko dodać jeszcze informację że to "białe kruki" ;)
Puenta jest taka, że nie warto kupować winyli przez internet.
Ostatnio zmieniony 1 listopada 2014, o 01:38 przez Damned, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zadaj pytanie (Q&A)”