Oceny - Aftermath of the Lowdown

Twórczość Richiego

Moderator: Mod's Team

Sam Bora

Post autor: Sam Bora »

"Aftermath of the Lowdown" nie był niestety - podobnie zreszta jak 2 wcześniejsze płyty Sambory - albumem od którego nie mógłbym się uwolnić. Przyjemne, fajne granie ale nic ponadto. Rozmawiamy oczywiście o gustach. Pocieszające jest to, że żadne z dotychczasowych przesłuchań tego albumu nie było dla mnie męczarnią. Z drugiej strony - w przeciwieństwie do większości płyt Bon Jovi - nie potrafiłem nigdy (nadal nie dałbym rady) włączyć go od początku po zakończeniu ostatniego dźwięku "World" - było nie bylo jednego z ciekawszych pozycji na krążku.
Gdyby np. cały album był tak naładowany jak otwierający "Burn The Candla Down"... Niestety, szybszych, bardziej czadowych kawałków jest na "Aftermath..." jak na lekarstwo. Wspomniany opener, świetny, klangujący "Sugar Daddy", lekko przybrudzony "Learning How To Fly With The Broken Wing" z kapitalnym, wręcz agresywnym intro. Szkoda jednak, że w przypadku tego ostatniego z w/w cały czar pryska w chwili gdy Sambora zaczyna śpiewać. Milkną gitary, robi się sztampowo. Kawałek brzmi jak odrzut z "Bounce", podobny nieco do bardziej udanego "Hook Me Up".
W przypadku "Sugar Daddy" i "Burn..." nie mam zastrzeżeń. Kawał solidnego rzemiosła.
W kwestii mocniejszych kawałków zapomniałem jeszcze o poprockowym "Nowadays". Typowe granie dla amerykańskich małolatów. Nie moja bajka. Piosenka brzmi jakby została wykrojona z albumu "HAND". Idealnie by się tam wpasowała. Z wokalem Bongioviego AD 2005 pewnie brzmiałaby lepiej.
Ponadto, hm...Ballady. Ballada za balladą balladą podparta. CZy to dobrze czy źle? Nie wiem. Można wszak zaryzykować tezę, że 90% piosenek BJ to ballady, a w przypadku solowych dokonań Sambory procentowo ta liczba jest wyższa. Na szczęście nie razi to zbyt mocno za sprawą dość ciekawie rozłożonej tracklisty. I tak po cudownie rozwichrzonym "Burn..." nadchodzi tonująca "Every Road Leads Home To You" z charakterystyczną Samborowską manierą, która w tym momencie płyty (jeszcze) nie męczy. Lubię ten kawałek.
"Taking A Chance..." mnie akurat w ogóle nie rusza. Zwyczajnie nijaki. Po nim wspomniane juz wcześniej "Nowadays", które jakie by nie było po wcześniejszej klapie działa jak zastrzyk nowej energii.
"Weathering..." osobiście kojarzy mi się z "What You Got?". Po prostu łada piosenka. Z gitarowością bym nie przesadzał bo zbyt dużo tych gitar w niej nie ma ale całość jest bardzo zgrabnie skrojona. Może pod końcem juz nieco się dłuży...
O "Sugar Daddy" już wspominałem. Mocny, ciekawy punkt albumu. W zasadzie mógłby być piosenką całego Bon Jovi.
"I'll Always Walk Beside You". Coś zupełnie innego od Samboory. Dla mnie było to zdecydowanie największe zaskoczenie. Piosenka delikatna, być może nawet nieco U2-ska.
"Seven Years Gone" to kolejny fajny, ładny utwór. Kojarzy mi się z Cockerowskimi klimatami. Słucha się bezboleśnie.
Ciekawe dlaczego na albumie znalazł się totalny pop w postaci "You Can Only...". Kolejna ładna i niestety tylko ładna kompozycja. I na koniec " World". Znowu ładnie, znowu lekko, znowu melancholijnie...
Płyta na pewno udana. Na pewno ciekawa. W swojej prostocie i bezpośredności oczywiście. Powyższa analiza dowiodła co prawda, że pojawiają się tutaj jakieś ciekawsze rozwiązanie, jednak w większości przypadków mamy do czynienia z powielaniem pewnych schematów. Nie uznaję tego jednak za jakikolwiek minus. Po tylu latach grania Richie posiada swój charakterystyczny styl. I oględnie rzecz ujmując tutaj to wszystko zawarł. Sambora dał Nam, słuchaczom, to czego ostatnio skąpi cały zespół. Żywą, niemalże fizyczna muzykę. Prostą, czasami rozchwianą. Organiczną. To najwiekszy atut "Aftermath..." i dlatego czasem do niego wracam.
EVENo

Post autor: EVENo »

Ilekroć słuchałem "Higher Ground" Red Hot Chili Peppers zastanawiałem się co mi to przypomina. I w końcu się zorientowałem, że Sugar Daddy to istna kopia tej piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=686A5yPMWrs

1. Burn That Candle Down 10/10
2. Every Road Leads Home To You 8/10
3. Taking A Chance On The Wind 8/10
4. Nowadays 8/10
5. Weathering The Storm 8/10
6. Sugar Daddy 8/10
7. Always Walk Beside You 6/10
8. Seven Years Gone 9/10
9. Learning How To Fly With A Broken Wing 10/10
10. You Can Only Get So High 4/10
11. World 2/10
12. Backseat Driver 7/10
Awatar użytkownika
EVENo
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1584
Rejestracja: 9 października 2016, o 11:51
Ulubiona płyta: New Jersey
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Re: Oceny - Aftermath of the Lowdown

Post autor: EVENo »

1. Burn That Candle Down [highlight=#80ff00]+2[/highlight]
2. Every Road Leads Home To You [highlight=#80ff00]+1[/highlight]
3. Taking A Chance On The Wind [highlight=#80bfff]0[/highlight]
4. Nowadays [highlight=#80ff00]+1[/highlight]
5. Weathering The Storm [highlight=#80ff00]+1[/highlight]
6. Sugar Daddy [highlight=#80bfff]0[/highlight]
7. Always Walk Beside You [highlight=#ff4000]-1[/highlight]
8. Seven Years Gone [highlight=#80ff00]+2[/highlight]
9. Learning How To Fly With A Broken Wing [highlight=#80ff00]+2[/highlight]
10. You Can Only Get So High [highlight=#ff4000]-1[/highlight]
11. World [highlight=#ff4000]-2[/highlight]
12. Backseat Driver [highlight=#80ff00]+2[/highlight]

Po latach album nadal świetnie brzmi i gdyby odrzucić piosenki numer 10 i 11, cała płyta dostałaby 9/10. Candle to wciąż dobry opener, Every Road ma fajną melodię, Nowadays to udana BJ-style piosenka, Seven Years znów mnie rusza, Broken Wing dodaje energii, a Backseat Driver to w ogóle jeden z najlepszych utworów, jakie w życiu słyszałem.
Telewizja kłamie, a Radio Epsilon
Fromasz1899
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 945
Rejestracja: 24 lutego 2013, o 14:11
Ulubiona płyta: The Circle
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Oceny - Aftermath of the Lowdown

Post autor: Fromasz1899 »

1. Burn That Candle Down 5/10
2. Every Road Leads Home To You 9/10
3. Taking A Chance On The Wind 6/10
4. Nowadays 6/10
5. Weathering The Storm 7/10
6. Sugar Daddy 5/10
7. Always Walk Beside You 9/10
8. Seven Years Gone 10/10
9. Learning How To Fly With A Broken Wing 7/10
10. You Can Only Get So High 8/10
11. World 6/10
12. Backseat Driver -/10
I'm still living, yeah, semper fi!

When you want to give up and your heart's about to break
Remember that you're perfect
God makes no mistakes
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka i płyty”