TOP 10 solówek gitarowych

Wszystko co dotyczy szeroko pojętego działu muzyki, innych zespołów itp.

Moderator: Mod's Team

Awatar użytkownika
prezes1
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 3514
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:48
Ulubiona płyta: These Days i NJ
Lokalizacja: Lublin

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: prezes1 »

M pisze:
prezes1 pisze:Sorry ale czy to jest temat tylko dla gitarzystów? :)
Ja piszę z perspektywy słuchacza który słucha rocka od przedszkola i fana. Nigdzie nie napisałem że jest prosty do zagrania. Nie moja bajka i prawdę mówiąc nie interesuje mnie jak się go gra. W brzmieniu i melodii nie jest skomplikowany a więc prosty i kropka.
Btw - jestem też fanem Stephena Kinga. Czy w związku z tym, zanim się wypowiem, mam zacząć pisać horrory i thrillery aby zobaczyć jak to jest? ;)
To nie miało być uszczypliwe ani nie dążyło do ośmieszenia kogokolwiek. Sam przecież nie jestem wymiataczem?

Chciałem po prostu nieco zmienić perspektywę. Bo inaczej to wygląda z pozycji practice i non practice (tak myślę).

Stąd też wtrącenie o zagraniu tego prostego (bo w sumie racja! Dźwięki są oddzielone, ale to świadczy o precyzji!) riffu.

Za słówka przecież czepiać się nie bedziemy Panie Prezesie?
No pewnie, że nie będziemy się czepiać. Ale zaskoczę Cię jeszcze jednym: otóż 15-20 lat temu grałem na pudle i miałem kilka riffów opanowanych min. 'Ugly' czy 'Smoke on the Water'. :)
A w całości grałem naprawdę sporo kawałków('Low Light' też :) ) Więc do końca matołem też nie jestem w tej dziedzinie. ;) :D
"Opinions are like assholes...Everybody has one!"
M
Keep The Faith
Keep The Faith
Posty: 388
Rejestracja: 23 lutego 2020, o 22:50

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: M »

prezes1 pisze:
M pisze:
prezes1 pisze:Sorry ale czy to jest temat tylko dla gitarzystów? :)
Ja piszę z perspektywy słuchacza który słucha rocka od przedszkola i fana. Nigdzie nie napisałem że jest prosty do zagrania. Nie moja bajka i prawdę mówiąc nie interesuje mnie jak się go gra. W brzmieniu i melodii nie jest skomplikowany a więc prosty i kropka.
Btw - jestem też fanem Stephena Kinga. Czy w związku z tym, zanim się wypowiem, mam zacząć pisać horrory i thrillery aby zobaczyć jak to jest? ;)
To nie miało być uszczypliwe ani nie dążyło do ośmieszenia kogokolwiek. Sam przecież nie jestem wymiataczem?

Chciałem po prostu nieco zmienić perspektywę. Bo inaczej to wygląda z pozycji practice i non practice (tak myślę).

Stąd też wtrącenie o zagraniu tego prostego (bo w sumie racja! Dźwięki są oddzielone, ale to świadczy o precyzji!) riffu.

Za słówka przecież czepiać się nie bedziemy Panie Prezesie?
No pewnie, że nie będziemy się czepiać. Ale zaskoczę Cię jeszcze jednym: otóż 15-20 lat temu grałem na pudle i miałem kilka riffów opanowanych min. 'Ugly' czy 'Smoke on the Water'. :)
A w całości grałem naprawdę sporo kawałków('Low Light' też :) ) Więc do końca matołem też nie jestem w tej dziedzinie. ;) :D
Smoke on The water to najlepszy riff świata - serio.

Dawno temu, kiedy będąc pod wpływem muzyki tworzonej przez Kurta Cobaina (po przesłuchaniu albumu "Bleach" - jeszcze na kasecie) sięgnąłem po gitarę i zacząłem "tworzyć" jak każdy domorosły to "stworzyłem" riff...

Dumny zagrałem go Bratu,a ten pyta czemu gram "Smoke on The water"?? do dziś Purple nie zwrócili mi za prawa autorskie ???
M
Keep The Faith
Keep The Faith
Posty: 388
Rejestracja: 23 lutego 2020, o 22:50

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: M »

Jeszcze jedna istotna kwestia...

Najwięcej zależy przede wszystkim od tego czego szukasz w muzyce, gdzie się dla Ciebie rock zaczyna, a gdzie kończy. Dla przykładu - słuchacz R.E.M raczej nie będzie szukał przyjemności w kontakcie z muzyką Whitesnake, czy Bon Jovi, z kolei fan Van Halen oleje teksty Stipe'a i zanudzi się gitarową stagnacją R.E.M-ów. Ludzie są różni, a muzyka nie samym rockiem stoi, bądź nie samą gitarą.

Jednakże... czy sama obecność gitar vide nowe Jovi, Linkin Park, etc z miejsca powoduje, że to rock?

Kiedyś zastanawiałem się kto wrzucił BJ i GNR do tego samego worka, skoro to zupełnie inne światy. BJ 80s to ugrzeczniony, upopowiony i wygładzony metal z okolic KISS, Foreignera. GNR bliżej natomiast do Led Zeppelin, Aerosmith, czy nawet AC/DC.
Awatar użytkownika
prezes1
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 3514
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:48
Ulubiona płyta: These Days i NJ
Lokalizacja: Lublin

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: prezes1 »

M pisze:Jeszcze jedna istotna kwestia...

Najwięcej zależy przede wszystkim od tego czego szukasz w muzyce, gdzie się dla Ciebie rock zaczyna, a gdzie kończy. Dla przykładu - słuchacz R.E.M raczej nie będzie szukał przyjemności w kontakcie z muzyką Whitesnake, czy Bon Jovi, z kolei fan Van Halen oleje teksty Stipe'a i zanudzi się gitarową stagnacją R.E.M-ów. Ludzie są różni, a muzyka nie samym rockiem stoi, bądź nie samą gitarą.

Jednakże... czy sama obecność gitar vide nowe Jovi, Linkin Park, etc z miejsca powoduje, że to rock?

Kiedyś zastanawiałem się kto wrzucił BJ i GNR do tego samego worka, skoro to zupełnie inne światy. BJ 80s to ugrzeczniony, upopowiony i wygładzony metal z okolic KISS, Foreignera. GNR bliżej natomiast do Led Zeppelin, Aerosmith, czy nawet AC/DC.
Nie zwracałem nigdy uwagi na szufladkowanie i krytyków.
Co mi podchodzi to biorę i tyle, co nie - nie wracam.
A gitary to masz i w poezji śpiewanej i popie i disco polo. Więc na pewno nie gitara decyduje co jest rockiem.
Wszystkie wyżej wymienione kapele słucham lub słuchałem i nie mam problemu z różnorodnością. :) Wręcz przeciwnie - lubię te różnice!
"Opinions are like assholes...Everybody has one!"
M
Keep The Faith
Keep The Faith
Posty: 388
Rejestracja: 23 lutego 2020, o 22:50

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: M »

Tymczasem w kwestii głównego tematu...

Świetna solówka... Raczej nie w moim topie (o ile takowy istnieje) ale WARTA uwagi. Zdecydowanie...

https://youtu.be/b8_6Fs30HBY
usunięty użytkownik 4858

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: usunięty użytkownik 4858 »

nie wiem czy kojarzycie youtube'owy kanał Miguela Segueiry (zaraz znajdę jakieś linki). Co prawda Migu skupia się na riffach, a nie calych solowkach, ale robi to w bardzo fajny i nieskomplikiwany sposób... Świetnie było by zrobić kiedyś taką forumową walkę na riffy :)

P.S. mam (bj też kiedyś było, ale to też jest fajne):
https://youtu.be/x5Q3jN_oefA
(Leppardzi, Białe Węże i Skorpiony)
M
Keep The Faith
Keep The Faith
Posty: 388
Rejestracja: 23 lutego 2020, o 22:50

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: M »

Tomker pisze:nie wiem czy kojarzycie youtube'owy kanał Miguela Segueiry (zaraz znajdę jakieś linki). Co prawda Migu skupia się na riffach, a nie calych solowkach, ale robi to w bardzo fajny i nieskomplikiwany sposób... Świetnie było by zrobić kiedyś taką forumową walkę na riffy :)

P.S. mam (bj też kiedyś było, ale to też jest fajne):
https://youtu.be/x5Q3jN_oefA
(Leppardzi, Białe Węże i Skorpiony)
To tylko Andrzej mógłby to zrealizować. Ja najpierw muszę dobrze nauczyć się trzymać gitarę?
usunięty użytkownik 4858

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: usunięty użytkownik 4858 »

M pisze:
Tomker pisze:nie wiem czy kojarzycie youtube'owy kanał Miguela Segueiry (zaraz znajdę jakieś linki). Co prawda Migu skupia się na riffach, a nie calych solowkach, ale robi to w bardzo fajny i nieskomplikiwany sposób... Świetnie było by zrobić kiedyś taką forumową walkę na riffy :)

P.S. mam (bj też kiedyś było, ale to też jest fajne):
https://youtu.be/x5Q3jN_oefA
(Leppardzi, Białe Węże i Skorpiony)
To tylko Andrzej mógłby to zrealizować. Ja najpierw muszę dobrze nauczyć się trzymać gitarę?
a tu się akurat znowu ;D nie zgodzę! :D
Andrzej to dla mnie też niekwestionowany gitarowy Mistrz naszego Forum, ale Ty Brachu - przy swoim nieco lżejszym (gra słów jak najbardziej zamierzona) warsztacie ;) masz "to coś"!, masz charyzmę w palcach dotykajacych strun, masz dar przekazywania tego co w twoim sercu, w twojej duszy (sorry, pamietam, ze nie wierzysz w duszę, ale wiadomo o co chodzi! ;) ). Uczciwie muszę :D przyznać, że -chociaż masz rację, że ja lepiej potrafię trzymać (podkreslam słowo "trzymać" ;D) gitarę - nadal uznaję Cię za lepszego gitarzystę ode mnie ;) I, całkiem serio, to było by coś pięknego spotkać się na gitarowym pojedynku/współgraniu :)
M
Keep The Faith
Keep The Faith
Posty: 388
Rejestracja: 23 lutego 2020, o 22:50

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: M »

Tomker pisze:
M pisze:
Tomker pisze:nie wiem czy kojarzycie youtube'owy kanał Miguela Segueiry (zaraz znajdę jakieś linki). Co prawda Migu skupia się na riffach, a nie calych solowkach, ale robi to w bardzo fajny i nieskomplikiwany sposób... Świetnie było by zrobić kiedyś taką forumową walkę na riffy :)

P.S. mam (bj też kiedyś było, ale to też jest fajne):
https://youtu.be/x5Q3jN_oefA
(Leppardzi, Białe Węże i Skorpiony)
To tylko Andrzej mógłby to zrealizować. Ja najpierw muszę dobrze nauczyć się trzymać gitarę?
a tu się akurat znowu ;D nie zgodzę! :D
Andrzej to dla mnie też niekwestionowany gitarowy Mistrz naszego Forum, ale Ty Brachu - przy swoim nieco lżejszym (gra słów jak najbardziej zamierzona) warsztacie ;) masz "to coś"!, masz charyzmę w palcach dotykajacych strun, masz dar przekazywania tego co w twoim sercu, w twojej duszy (sorry, pamietam, ze nie wierzysz w duszę, ale wiadomo o co chodzi! ;) ). Uczciwie muszę :D przyznać, że -chociaż masz rację, że ja lepiej potrafię trzymać (podkreslam słowo "trzymać" ;D) gitarę - nadal uznaję Cię za lepszego gitarzystę ode mnie ;) I, całkiem serio, to było by coś pięknego spotkać się na gitarowym pojedynku/współgraniu :)
Spoko, tylko wymontuje struny z Pacifiki i możemy grać ?
Awatar użytkownika
EVENo
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1584
Rejestracja: 9 października 2016, o 11:51
Ulubiona płyta: New Jersey
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: EVENo »

No dobra, zanim w ogóle zacznę układać swój Top Dziesięć, chciałbym przypomnieć pewien ewenement. Stacja Vh1 Polska lubiła w latach swojej świetności grać utwór "Misie" z repertuaru Hey. Pamiętam, że tamta solówka zawsze robiła na mnie piorunujące wrażenie i że za każdym razem, gdy ją słyszałem, stałem jak wryty, świadomy tego, że to jedna z najlepszych solówek, jakie w życiu słyszałem. Jakież więc było moje rozczarowanie, gdy pierwszy raz sięgnąłem po płytę Ho! z 1994 roku. Otóż okazało się, że solówka w wersji studyjnej różni się od tej z teledysku. Nie mam pojęcia jak jest na singlu, prawdę mówiąc nigdy nie złapałem tego numeru na radiowych falach - może ktoś wie? W każdym razie, aby w pełni rozkoszować się przecudownym solo Banacha, tym razem, wyjątkowo, nie należy sięgnąć po płytę, a po teledysk. Tylko tam solo brzmi tak, jak powinno.

Telewizja kłamie, a Radio Epsilon
Awatar użytkownika
prezes1
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 3514
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:48
Ulubiona płyta: These Days i NJ
Lokalizacja: Lublin

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: prezes1 »

EVENo pisze: (...) aby w pełni rozkoszować się przecudownym solo Banacha, (...)
Powyższą piękną solówkę(jak i 80% ogółu solówek w Heyu) grał Marcin Żabiełowicz, świetny gitarzysta(tak na marginesie). :)
"Opinions are like assholes...Everybody has one!"
Awatar użytkownika
EVENo
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1584
Rejestracja: 9 października 2016, o 11:51
Ulubiona płyta: New Jersey
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: EVENo »

prezes1 pisze:
EVENo pisze: (...) aby w pełni rozkoszować się przecudownym solo Banacha, (...)
Powyższą piękną solówkę(jak i 80% ogółu solówek w Heyu) grał Marcin Żabiełowicz, świetny gitarzysta(tak na marginesie). :)
O, to dzięki za uwagę, nie wiedziałem, ani nie spodziewałem się tego. Sądziłem, że skoro Banach był tam uważany za Boga, to musiała być jego sprawka. W takim razie szacuneczek dla Pana Marcina.
Telewizja kłamie, a Radio Epsilon
Awatar użytkownika
prezes1
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 3514
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:48
Ulubiona płyta: These Days i NJ
Lokalizacja: Lublin

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: prezes1 »

EVENo pisze:
prezes1 pisze:
EVENo pisze: (...) aby w pełni rozkoszować się przecudownym solo Banacha, (...)
Powyższą piękną solówkę(jak i 80% ogółu solówek w Heyu) grał Marcin Żabiełowicz, świetny gitarzysta(tak na marginesie). :)
O, to dzięki za uwagę, nie wiedziałem, ani nie spodziewałem się tego. Sądziłem, że skoro Banach był tam uważany za Boga, to musiała być jego sprawka. W takim razie szacuneczek dla Pana Marcina.
No Banach był tam takim 'bogiem'. Założył zespół, był liderem, kompozytorem i on sam wybrał pana Marcina na swojego głównego wioślarza. Można porównać go do Marka Jackowskiego. Takie same funkcje. :)
Potem przyszedł Krawczyk na miejsce Banacha i zaczął robić dokładnie to samo, nie zabierając 'wioślarstwa' Marcinowi. ;)
"Opinions are like assholes...Everybody has one!"
Awatar użytkownika
Franciszek Józef I
I Believe
I Believe
Posty: 94
Rejestracja: 6 listopada 2018, o 18:49
Ulubiona płyta: New Jersey
Lokalizacja: Gliwice

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: Franciszek Józef I »

M pisze: Kiedyś zastanawiałem się kto wrzucił BJ i GNR do tego samego worka, skoro to zupełnie inne światy. BJ 80s to ugrzeczniony, upopowiony i wygładzony metal z okolic KISS, Foreignera. GNR bliżej natomiast do Led Zeppelin, Aerosmith, czy nawet AC/DC.
Wydaje mi się jednak, że Aerosmith (zwłaszcza po Permanent Vacation) i Gunsom jest jednak trochę bliżej do Bon Jovi niż do Led Zeppelin.
Awatar użytkownika
prezes1
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 3514
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:48
Ulubiona płyta: These Days i NJ
Lokalizacja: Lublin

Re: TOP 10 solówek gitarowych

Post autor: prezes1 »

Franciszek Józef I pisze: Wydaje mi się jednak, że Aerosmith (zwłaszcza po Permanent Vacation) jest jednak trochę bliżej do Bon Jovi niż do Led Zeppelin.
To jest właśnie te szufladkowanie. Bo to że nagrali 3 albumy z Fairbairnem i współpracowali z Desmondem Childem nie znaczy że są jak BJ. Wtedy tego potrzebowali, musieli jakoś wrócić. Aerosmith to zespół zakorzeniony w bluesie, wystarczy pójść na koncert i zobaczyć co i jak grają.
"Opinions are like assholes...Everybody has one!"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka”