Skala głosu Jona

Tutaj rozmawiamy o frontmanie zespołu Jonie Bon Jovi.

Moderator: Mod's Team

bartekbb23

Skala głosu Jona

Post autor: bartekbb23 »

Szperając na Youtubie znalazłem ciekawą rzecz. Mianowicie ktoś kto się na tym zna dokonał analizy skali głosu Jona, całkiem ciekawa sprawa, wszystko ułożone jest od tonów najniższych do najwyższych, a wszystko jest ładnie opisane w opisie, który trzeba rozwinąć ;)

http://www.youtube.com/watch?v=eHkqvPZCFYQ
teken020
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1212
Rejestracja: 24 września 2005, o 15:10
Lokalizacja: szczytno

Post autor: teken020 »

czyżby temat zainspirowany z linku który zamieściłem w swoim temacie ? :PP

a tak offtopując, ciekawe jak to ludzie sprawdzają, kto jaki dźwięk wyciąga..
bo bym chętnie sprawdził ile oktaw moje gardło posiada.
It's not where we're coming from
It's how we turn from here
We know where we want to go
We just need the light to get us there
bartekbb23

Post autor: bartekbb23 »

teken020 pisze:czyżby temat zainspirowany z linku który zamieściłem w swoim temacie ? :P P
Szukałem samego vocalu i to mi wyskoczyło więc postanowiłem się podzielić, ale można tak to nazwać inspiracją. :)
teken020 pisze:a tak offtopując, ciekawe jak to ludzie sprawdzają, kto jaki dźwięk wyciąga..
bo bym chętnie sprawdził ile oktaw moje gardło posiada.
Jak offtopując, jak najbardziej to pasuje do tematu ;p

A sprawdzają ze słuchu, jak ktoś jest ogarnięty w tym temacie to na słuch to wyczuje, ewentualnie sprawdza się z instrumentami jeszcze, np pianinem czy tam keybordem chyba najprościej. Musisz zagrać jakiś dźwięk i śpiewać sobie np ' aaa' czy 'lalala' i wpasować się w dźwięk z instrumentu, czym w więcej dźwięków wejdziesz, to tym większą masz skalę. Z TEGO CO MI OCZYWIŚCIE WIADOMO NA TEN TEMAT HEHE ;)
teken020
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1212
Rejestracja: 24 września 2005, o 15:10
Lokalizacja: szczytno

Skala głosu Jona

Post autor: teken020 »

taa, słyszałem o tej technice, z gitara czy pianinem, tylko ze ja słuchu do tego nie mam. Musiałbym być w studio i przy pomocy komputera sprawdzić :P
z resztą co mi nawet ze wyciągnę A5 jak normalnie fałszuję na potęgę.
Poza skalą głosu, trzeba jeszcze umieć śpiewać. Dobrym przykładem jest Nicola Sedda który wyciąga A9 <chyba 8 oktaw> a śpiewa marnie
It's not where we're coming from
It's how we turn from here
We know where we want to go
We just need the light to get us there
lawenda
I Believe
I Believe
Posty: 68
Rejestracja: 14 maja 2011, o 15:54
Lokalizacja: Palau

Post autor: lawenda »

podklejałam niedawno ten link w wątku dot. wokalu Jona.... :cfaniak:

analizy ciekawe, aczkolwiek te najwyższe nuty w let's make it baby, to falset i to już hardcorowy. tak czy siak, jak już pisałam, skala i zasięg imponujący.
inna sprawa, że nieco się to zmieniło... ;/
teken020
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1212
Rejestracja: 24 września 2005, o 15:10
Lokalizacja: szczytno

Skala głosu Jona

Post autor: teken020 »

falset czy nie, co za różnica. ważne że wyciągał i śpiewał w sposób zróżnicowany.
czy Jon kiedykolwiek wyciągną A5 ? <chyba najpopularniejsza nota w hevymetalu> jego G6 z Let's make.. jest chyba wyższe ? i w końcu ile tych oktaw Jon ma <miał>
It's not where we're coming from
It's how we turn from here
We know where we want to go
We just need the light to get us there
Awatar użytkownika
sobol_77
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1987
Rejestracja: 17 września 2005, o 10:45
Ulubiona płyta: New Jersey +TD +SWW
Lokalizacja: Michałowice / Wa-wa, od lat już Głogów

Re: Skala głosu Jona

Post autor: sobol_77 »

teken020 pisze: Dobrym przykładem jest Nicola Sedda który wyciąga A9 <chyba 8 oktaw> a śpiewa marnie
Mocne :). 8 oktaw to jakiś terminator hehe. Ja mam 3, najlepsi wokaliści mają 4 do 5 :).
It's a bitch, but life's a roller coaster ride,
The ups and downs will make you scream sometimes...
lawenda
I Believe
I Believe
Posty: 68
Rejestracja: 14 maja 2011, o 15:54
Lokalizacja: Palau

Post autor: lawenda »

No różnica w sumie jest, bo falset często nie jest brany pod uwagę w określaniu skali głosu - mówi się, że nie jest to rejestr, który zalicza się do "pełnego" głosu, bo to nuty w które tak jakby "uderzasz" ale nie zaśpiewasz na nich pełnej frazy.
Co nie zmienia faktu, że (zgodnie z analizą którą ktoś przeprowadził w tym filmiku), Jon uderzał w na prawdę wysokie rejestry.
Jeśli chcesz "policzyć" te oktawy Jonowi, to można spojrzeć np tu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... mbered.png

i policzyć sobie ile oktaw wypada Ci od G2 do G5 - choć moim zdaniem najwyższa "pełna" nuta śpiewana przez Jona to chórek z Prayera (obniżone E5) - i jak byk wychodzi, że 3.
Jeśli dołączyć do tego ten falset na G6, D6, wychodzi oktawa więcej, ale jak pisałam, raczej nie uwzględnia się tego w określaniu skali wokalu.
Try oktawy to i tak dużo, tym bardziej, że Jon jak na tenora (a w tej skali trzeba by go umieścić), ma dość ciekawy zasięg i barwę na "dole".

Co do A5 to, jeśli (zgodnie z tą analizą) wyciągał nuty typu G6 to i A5 by "wziął", ale raczej nie pełnym głosem, bo jak mówię, moim zdaniem jego rejestr kończy się na E5 w porywach do F5. Co i tak jest bardzo wysokim rejestrem!
A znasz kogoś, kto śpiewa w heavy metalu A5 pełnym głosem, nie falsetem? bo ja z wokalistów nie wymienię chyba żadnego...
Sam Bora

Post autor: Sam Bora »

Jon najwyraźniej z wiekiem traci moc :)) No cóż...

Niektórzy może stwierdzą, że się powtarzam ale co mi tam :P Naprawdę warto (subiektywnie) posłuchać. Jak dla mnie - świetny wokal.No i atmosfera :))
http://www.youtube.com/watch?v=-xQQzi0IdLY
Awatar użytkownika
sobol_77
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1987
Rejestracja: 17 września 2005, o 10:45
Ulubiona płyta: New Jersey +TD +SWW
Lokalizacja: Michałowice / Wa-wa, od lat już Głogów

Post autor: sobol_77 »

lawenda pisze: A znasz kogoś, kto śpiewa w heavy metalu A5 pełnym głosem, nie falsetem? bo ja z wokalistów nie wymienię chyba żadnego...
David Coverdale :).
It's a bitch, but life's a roller coaster ride,
The ups and downs will make you scream sometimes...
Sam Bora

Post autor: Sam Bora »

lawenda pisze:No różnica w sumie jest, bo falset często nie jest brany pod uwagę w określaniu skali głosu - mówi się, że nie jest to rejestr, który zalicza się do "pełnego" głosu, bo to nuty w które tak jakby "uderzasz" ale nie zaśpiewasz na nich pełnej frazy.
Co nie zmienia faktu, że (zgodnie z analizą którą ktoś przeprowadził w tym filmiku), Jon uderzał w na prawdę wysokie rejestry.
Jeśli chcesz "policzyć" te oktawy Jonowi, to można spojrzeć np tu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... mbered.png

i policzyć sobie ile oktaw wypada Ci od G2 do G5 - choć moim zdaniem najwyższa "pełna" nuta śpiewana przez Jona to chórek z Prayera (obniżone E5) - i jak byk wychodzi, że 3.
Jeśli dołączyć do tego ten falset na G6, D6, wychodzi oktawa więcej, ale jak pisałam, raczej nie uwzględnia się tego w określaniu skali wokalu.
Try oktawy to i tak dużo, tym bardziej, że Jon jak na tenora (a w tej skali trzeba by go umieścić), ma dość ciekawy zasięg i barwę na "dole".

Co do A5 to, jeśli (zgodnie z tą analizą) wyciągał nuty typu G6 to i A5 by "wziął", ale raczej nie pełnym głosem, bo jak mówię, moim zdaniem jego rejestr kończy się na E5 w porywach do F5. Co i tak jest bardzo wysokim rejestrem!
A znasz kogoś, kto śpiewa w heavy metalu A5 pełnym głosem, nie falsetem? bo ja z wokalistów nie wymienię chyba żadnego...
Mogłabyś zrobić z tego doktorat :))

[ Dodano: 2011-07-08, 12:03 ]
lawenda pisze: A znasz kogoś, kto śpiewa w heavy metalu A5 pełnym głosem, nie falsetem? bo ja z wokalistów nie wymienię chyba żadnego...
W metalu to chyba tylko Jerzy Połomski i wokalista Ich Troje ;]
lawenda
I Believe
I Believe
Posty: 68
Rejestracja: 14 maja 2011, o 15:54
Lokalizacja: Palau

Post autor: lawenda »

Sam Bora pisze:Mogłabyś zrobić z tego doktorat :))
Haha... Robię, ale z czegoś innego :PP

Sobol - serio?? W którym kawałku? Chętnie bym posłuchała!

[ Dodano: 2011-07-08, 12:12 ]
W metalu to chyba tylko Jerzy Połomski i wokalista Ich Troje ;]
mało subtelna ironia :PP
ale akurat z Połomskim słabo trafiłeś, bo wyjątkowo wysokich nut to on nie ma w zasięgu.:PP
Awatar użytkownika
sobol_77
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1987
Rejestracja: 17 września 2005, o 10:45
Ulubiona płyta: New Jersey +TD +SWW
Lokalizacja: Michałowice / Wa-wa, od lat już Głogów

Post autor: sobol_77 »

Polecam cały koncert "Live – In The Still Of The Night" - tu często daje popis - i to na żywo, nie w studio :). Poza tym, to kawał świetnego rock'n'rolla :).
It's a bitch, but life's a roller coaster ride,
The ups and downs will make you scream sometimes...
lawenda
I Believe
I Believe
Posty: 68
Rejestracja: 14 maja 2011, o 15:54
Lokalizacja: Palau

Post autor: lawenda »

Dzięki, chętnie się zapoznam. :))
Awatar użytkownika
sobol_77
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1987
Rejestracja: 17 września 2005, o 10:45
Ulubiona płyta: New Jersey +TD +SWW
Lokalizacja: Michałowice / Wa-wa, od lat już Głogów

Post autor: sobol_77 »

http://www.youtube.com/watch?v=j9w-dQiiS0s
Mała próbka z koncertu - na podkręcenie :). To mój ulubiony koncert, bije wszystkie Bon Jovi z półki :).
It's a bitch, but life's a roller coaster ride,
The ups and downs will make you scream sometimes...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jon Bon Jovi”