Skala głosu Jona

Tutaj rozmawiamy o frontmanie zespołu Jonie Bon Jovi.

Moderator: Mod's Team

teken020
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1212
Rejestracja: 24 września 2005, o 15:10
Lokalizacja: szczytno

Skala głosu Jona

Post autor: teken020 »

A5 to znak firmowy Marka Boals 'a Michael sweet ze strypera.

Moja ulubiona nota Jona to C♯5.. no i F5 też fajnie brzmi.

dziwna sprawa z tym falsetem, że go nie uwzględniają, w końcu nie każdy potrafi falsetem wyciągnąć tyle samo.

druga sprawa, na filmiku powtarzają się 2 terminy: head voice i chest voice. co one oznaczają ??

na filmiku nie ma nic z płyt od 2000r. w sumie nie dziwi mnie to. Ciekaw jestem ile teraz Jon najwięcej wyciąga.

ps. filmik z występów live, Jona. widać ze na żywo też potrafił wyciągać
http://www.youtube.com/watch?v=aiqFT3F86MI
It's not where we're coming from
It's how we turn from here
We know where we want to go
We just need the light to get us there
Awatar użytkownika
misstwisted
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 973
Rejestracja: 16 marca 2011, o 18:51
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: misstwisted »

teken020 pisze:druga sprawa, na filmiku powtarzają się 2 terminy: head voice i chest voice. co one oznaczają ??
Chest i head kojarzą mi się jako niski (chest) i wysoki (head) głos... Nie jestem jednak pewna, domyślam się, choć z moją wiedzą j. angielskiego byłabym za takie tłumaczenie w 90% pewna.
lawenda
I Believe
I Believe
Posty: 68
Rejestracja: 14 maja 2011, o 15:54
Lokalizacja: Palau

Post autor: lawenda »

sobol_77 pisze:http://www.youtube.com/watch?v=j9w-dQiiS0s
Mała próbka z koncertu - na podkręcenie :). To mój ulubiony koncert, bije wszystkie Bon Jovi z półki :).
dzięki za linka, już się wkręciłam! ;D

Widzę, że się zrobiła dyskusja na prawdę merytoryczna. :) Ale temat emisji jest jak rzeka... Choćby kwestia właśnie tzw. head voice i chest voice...
Rozróżnień jest, z tego słyszałam kilka, ale najprościej i nie zagłębiając się w całe tajniki foniatryczno - fizyczno - decybelowe: chodzi głównie o obszar w którym rezonują dźwięki. Mówiąc najprościej: jeśli rezonują "w głowie" czyli obszar powiedzmy nosowo - twarzowo - podniebienny ;), to jest to head voice. I zasadniczo są to właśnie dźwięki wyższe.
Analogicznie, jeśli rezonują w klatce piersiowej, to jest to chest voice, niższe dźwięki.
Aczkolwiek, to nie wszystko, bo jest to też określenie związane z rejestrem i często z typem śpiewania...
Piosenkarze rozrywkowi zazwyczaj używają głównie wokalu z klatki, wokaliści klasyczni, operowi, używają częściej rejestru górnego, zatem i head voice.
Mówiąc, stosujemy zazwyczaj chest voice, chyba, że np chcesz zawołać kogoś, krzyknąć - wtedy mamy tendencje do używania head voice. Chest voice jest swobodniejszy, łatwiejszy do wydobycia, head voice wymaga zazwyczaj odpowiedniej modulacji i większego wysiłku. Umiejętność przechodzenia z jednego na drugi, jak i używania ich w mowie, to właśnie element właściwej emisji głosu. Ogólnie to wszystko jest dość mocno skomplikowane, a ja na pewno nie jestem ekspertem. ;)))


Co do falsetu, słyszałam, że są różne szkoły - niektórzy zaliczają go do head voice, a niektórzy twierdzą, że i tu nie pasuje, jako, że to nie jest dźwięk "pełny"... Ale sama nie wiem jak to jest na prawdę...
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2012, o 23:09 przez lawenda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sobol_77
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1987
Rejestracja: 17 września 2005, o 10:45
Ulubiona płyta: New Jersey +TD +SWW
Lokalizacja: Michałowice / Wa-wa, od lat już Głogów

Post autor: sobol_77 »

Oj po prostu zobacz koncert :).
It's a bitch, but life's a roller coaster ride,
The ups and downs will make you scream sometimes...
teken020
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1212
Rejestracja: 24 września 2005, o 15:10
Lokalizacja: szczytno

Skala głosu Jona

Post autor: teken020 »

a jak to jest z tymi skalami? chodzi mi o ich kolejność on najniższej do najwyższej, np.
A1, B1, C1 itp
widziałem że sa jeszcze takie oznaczenia jak C#5 Eb 5 itp
It's not where we're coming from
It's how we turn from here
We know where we want to go
We just need the light to get us there
lawenda
I Believe
I Believe
Posty: 68
Rejestracja: 14 maja 2011, o 15:54
Lokalizacja: Palau

Post autor: lawenda »

Skale głosu liczy się od nut śpiewanych najniższych do najwyższych, nie ma jakiejś ustalonej kolejności, oprócz tej, która wynika z zapisu nutowego.

Te "nazwy" które przytaczasz, to są oznaczenia nut - na podstawie gamy durowej, co pewnie wiesz, mamy po kolei dźwięki: C D E F G A H C - przy czym w krajach anglosaskich używają zazwyczaj nazwy B zamiast H. Te cyferki przy nich to oznaczenia oktawy w której dana nuta się znajduje.
A znaczki typu: takie małe b (bemol) i krzyżyk oznaczają kolejno: obniżenie lub podwyższenie danego dźwięku (przy którym "stoją") o pół tonu.
Tutaj:

http://en.wikipedia.org/wiki/Piano_key_frequencies

możesz sobie sprawdzić gdzie dokładnie leżą dane dźwięki na klawiaturze fortepianu (na jej podstawie najczęściej określa się skale głosu ludzkiego), nawet w dwóch rodzajach notacji - ta o której mówimy określona jest jako "scientific".

W tej perspektywie najniższy dźwięk to A0, a najwyższy C8.

Zatem, jak liczysz skalę, dajmy na to na przykładzie naszego Jona BJ, który śpiewa(ł) od D2 do G5, to lecisz sobie od D2 do D3 - jedna oktawa, od D3 do D4 - druga, itd. aż do G5 - no i wychodzi te 3.5 oktawy. Więc w jego przypadku najniższa oktawa to ta od D2 do D3.

Ok, nie wiem czy dokładnie o to Ci chodziło, ale się namądrzyłam - jeśli to dla Ciebie jakieś truizmy, to sorry. ;)
teken020
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1212
Rejestracja: 24 września 2005, o 15:10
Lokalizacja: szczytno

Skala głosu Jona

Post autor: teken020 »

tak, właśnie o to mi chodziło. Dzięki
It's not where we're coming from
It's how we turn from here
We know where we want to go
We just need the light to get us there
lawenda
I Believe
I Believe
Posty: 68
Rejestracja: 14 maja 2011, o 15:54
Lokalizacja: Palau

Post autor: lawenda »

nie ma za co ;)
teken020
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1212
Rejestracja: 24 września 2005, o 15:10
Lokalizacja: szczytno

Skala głosu Jona

Post autor: teken020 »

są jakieś jeszcze płyty (oprócz SSW i Hand) wydane w 5.1 z których można by wyciągnąć poszczególne ścieżki z utworów ?
It's not where we're coming from
It's how we turn from here
We know where we want to go
We just need the light to get us there
bartekbb23

Post autor: bartekbb23 »

teken020 pisze:są jakieś jeszcze płyty (oprócz SSW i Hand) wydane w 5.1 z których można by wyciągnąć poszczególne ścieżki z utworów ?
Ja natrafiłem w sieci na Crossroad jeszcze, ale po otworzeniu to mi tylko szum odtwarzało, nie wiem, może to tylko chodzi na zestawach 5.1 z odpowiednim sprzętem do tego przystosowanym jak przy zestawach kina domowego. Doszedłeś do tego czy na pewno da się z tego wyciągnąć i w jaki sposób?
teken020
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1212
Rejestracja: 24 września 2005, o 15:10
Lokalizacja: szczytno

Skala głosu Jona

Post autor: teken020 »

ktoś powrzucał na YT kilka takich ścieżek wokalnych i napisał że to z tych płyt 5.1
It's not where we're coming from
It's how we turn from here
We know where we want to go
We just need the light to get us there
Awatar użytkownika
alniac
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1260
Rejestracja: 14 kwietnia 2010, o 10:50

Post autor: alniac »

Tamtego filmiku z analizą głosu Jona już nie ma, jest nowy:
http://www.youtube.com/watch?v=JTwXk9RyKYM
19.06.2013 – Gdańsk, Polska
12.07.2019 – Warszawa, Polska
Awatar użytkownika
mr.bluesman
It's My Life
It's My Life
Posty: 133
Rejestracja: 27 listopada 2012, o 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mr.bluesman »

Jak ktoś chciałby sobie posłuchać, co Jon potrafił, to tutaj jest fajny występ:
http://www.youtube.com/watch?v=BRZyyWX4uwc

Po solówce w Keep The Faith, Jon wyciąga w rejestrze gwizdkowym G#6 i schodzi na F#6 - podobnie jak w Let's Make It Baby, ale tam było z G6 na F6. Dodatkowo odśpiewał cały refren w Livinie (przed zmianą tonacji).
KondZik

Post autor: KondZik »

Oglądam sobie Always z Gdańska i patrzę na te miny i jak Jon się męczy byle dać radę i naszło mnie pytanie. Czy nie może zrobić przerwy i ogarnąć się z trenerem wokalu?
Wiadomo że partie które kiedyś śpiewał dziś nie są w zasięgu i stąd też grają niżej w stroju itd ale czy Jon wogóle pracuje z kimś nad wokalem?
A... filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=RdTAPq74a50
Awatar użytkownika
madm
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 947
Rejestracja: 28 listopada 2012, o 14:20
Ulubiona płyta: NJ
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków

Post autor: madm »

Jon wokalnie się już po prostu skończył. Nie jest w stanie zaśpiewać już praktycznie żadnej piosenki na choćby przyzwoitym poziomie. Moim marzeniem jest, żeby wrócił do genialnej formy z 2010 ale to już jest niestety chyba niemożliwe. Nie pomoże w tym żaden trener. Nawet najlepszy lekarz nie ożywi trupa.
It's my life!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jon Bon Jovi”