Coś na ząb !?

Wszystko co nie pasuje do pozostałych kategorii.

Moderatorzy: Adm's Team, Mod's Team

Miracle-BJ
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 2014
Rejestracja: 7 sierpnia 2011, o 16:59
Lokalizacja: Nowy Sącz

Coś na ząb !?

Post autor: Miracle-BJ »

Postanowiłam założyć temat rzekę. Nie wiem czy was zainteresuje, ale myślę, że każdy ma tu coś do zaoferowania. Mieszkamy w różnych miejscach w Polsce i każdy region ma swoje ulubione, tradycyjne potrawy. Kilka osób udzielających się na forum mieszka również za granicą i one mogą także podzielić się z nami różnymi ciekawymi przepisami czy opowiedzieć nam o zwyczajach kulinarnych panujących w danym miejscu na świecie. Każdy z nas ma swoje ulubione potrawy, gustuje w różnych smakach, w różnych kuchniach oraz pije wszelakie napoje i alkohole itd. Podzielmy się wszyscy swoimi gustami i smakami z innymi, zachęćmy innych do skosztowania czegoś co nigdy nie gościło w naszym jadłospisie.
Ja osobiście uwielbiam naszą polską kuchnię, ale uwielbiam też kuchnię włoską czy orientalną. Bardzo lubię np.: kotlety schabowe, jajka pod każdą postacią, pierogi ruskie, pizzę, piwko z sokiem malinowym i drinka (Martini + sprite + lód + plasterek cytryny), różnego rodzaju sałatki i wiele , wiele innych rzeczy.
Na początek proponuję przepis na moją ulubioną sałatkę:
Sałatka „Gyros”
Składniki:
- 1 lub 2 filety z kurczaka
- kapusta pekińska (1/2 jak jest duża lub nawet mniej – ja już robię „na oko”)
- 1 lub dwa pomidory
- 1 ogórek Świerzy
- 1 mała cebulka lub szczypiorek
- kukurydza z puszki
- majonez + keczup (sos)
- przyprawa Gyros (Kamis)
Wykonanie:
Filety pokroić w drobną kostkę lub w cienkie paseczki, obtoczyć dobrze w przyprawie Gyros i podsmażyć na oleju – ostudzić.
Kapustę pekińską pokroić drobno w kostkę ok. 1 cm. Pomidory, cebulkę i ogórek również pokroić w drobną kosteczkę, dodać kukurydzę. Wszystko wymieszać i dodać sos. Wymieszać i gotowe.

Najlepsza jest świeżo zrobiona, bo później kapusta puści sok i już nie będzie to samo.

Możecie również zadawać pytania odnośnie wątpliwości jak przygotować daną potrawę np. dla gości, na różne imprezy, czym zaskoczyć biesiadników przy grillu itd., itd.
Ja mam już jedno takie pytanie odnośnie kuchni orientalnej. Może ktoś pracuje w tej branży lub ma przepis od znajomych i zechce się ze mną i z innymi podzielić. Mianowicie poszukuję przepisu na surówkę orientalną, taką którą podają w takich knajpach. Ja znalazłam taki przepis, ale coś mi w niej brakuje i nie wiem czego?
Surówka jak u chińczyka
- ¼ główki białej kapusty
- 1 i ½ marchewki
- 1 ząbek czosnku
- ¼ szklanki cukru
- ¼ szklanki octu
- ¼ szklanki oleju
- mała niepełna łyżeczka soli
Szatkujemy kapustę i marchewkę.
Przygotowujemy zalewę składającą się z oleju, octu, cukru i soli. Mieszamy i wciskamy czosnek. Zalewę lekko podgrzewamy i polewamy kapustę z marchewką. Dokładnie mieszamy i chłodzimy. Gotowa!


Tak więc kochani podzielcie się z innymi tym, co uwielbiacie jeść i smakować. Co potraficie sami przygotować i co polecacie innym. Jestem bardzo ciekawa co wasze kubki smakowe kochają najbardziej.
A tak w ogóle to smacznego wszystkim każdego dnia! :jem1:
BJ - It's my life - Always !
Awatar użytkownika
Agata BJ
Administrator
Administrator
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 4227
Rejestracja: 16 września 2005, o 18:51
Ulubiona płyta: These Days
Lokalizacja: Lublin / Edynburg
Kontakt:

Post autor: Agata BJ »

Szkoda, że ten temat ucichł..liczyłam na masę ciekawych przepisów, a tu nic! Dlatego odświeżam bo i mam okazję :D
Wczoraj po raz kolejny robiłam quiche'a :) Tym razem z kukurydzą, kurczakiem, cebulą i serem. Wyszedł przepyszny!
Obrazek
PRZEPIS:
Ciasto na spód:
Składniki:
1 2/3 szklanki mąki pszennej
2/3 kostki schłodzonego masła, pokrojonego w kostkę
sól
żółtko z dużego jajka
2-3 łyżki zimnej wody

Mąkę mieszkamy z masłem, ugniatamy czubkami palców aż zacznie przypominać pokruszony chleb. Dodajemy szczyptę soli i tyle wody by ciasto stało się elastyczne. Na posypanej mąką powierzchni formujemy z ciasta "dysk", zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 minut.
Po wyjęciu z lodówki wałkujemy je na placek i wykładamy nim natłuszczoną formę do tarty (razem z brzegami!).
Ja dodatkowo zrobiłam jeszcze kilka pasków, które ułożyłam już na wierzchu nadzienia (tak, jak widać na zdjęciu).

Nadzienie:
Składniki:
puszka kukurydzy
1 cebula średnia
usmażone kawałki piersi z kurczaka
ser żółty w kostce
śmietanka 30%
1 jajko

Odlewamy wodę z puszki kukurydzy. Ciasto znajdujące się w formie wykładamy kukurydzą, kurczakiem i cebulą. Ser żółty ścieramy na tarce i mieszamy ze śmietanką oraz "rozbełtanym" jajkiem. Przygotowaną mieszankę wylewamy na ułożone już składniki, tam by zakryła całą powierzchnię tarty.

Piekarnik nagrzewamy do 200C i wkładamy tartę na 35-45 minut, w zależności od tego jak grzeje piekarnik ;)
Smacznego!

Gratuluję wszystkim, którzy dotrwali do końca tego posta :P
19.06.2013 - Gdańsk
12.07.2019 - Warszawa

Kontakt: agata@bonjovi.pl
Awatar użytkownika
JJ
Keep The Faith
Keep The Faith
Posty: 288
Rejestracja: 4 października 2006, o 13:30
Lokalizacja: Kępno|Poznań

Post autor: JJ »

Hahaha, studiuję stomatologię, kończę po ciężkich 5 latach dosłownie za 2 dni;) Myślałem że ktoś ma problem z bolącym zębem i chciałem pomóc:P
Btw. wygląda pysznie :D
Awatar użytkownika
Agata BJ
Administrator
Administrator
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 4227
Rejestracja: 16 września 2005, o 18:51
Ulubiona płyta: These Days
Lokalizacja: Lublin / Edynburg
Kontakt:

Post autor: Agata BJ »

JJ pisze:Hahaha, studiuję stomatologię, kończę po ciężkich 5 latach dosłownie za 2 dni;) Myślałem że ktoś ma problem z bolącym zębem i chciałem pomóc:P
Btw. wygląda pysznie :D
No padłam.. :D
I dziękuję ;)
19.06.2013 - Gdańsk
12.07.2019 - Warszawa

Kontakt: agata@bonjovi.pl
Miracle-BJ
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 2014
Rejestracja: 7 sierpnia 2011, o 16:59
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: Miracle-BJ »

Super przepis! Już widzę, że mi będzie smakować, muszę to jak najszybciej przetestować :jem1:
BJ - It's my life - Always !
Awatar użytkownika
Agata BJ
Administrator
Administrator
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 4227
Rejestracja: 16 września 2005, o 18:51
Ulubiona płyta: These Days
Lokalizacja: Lublin / Edynburg
Kontakt:

Post autor: Agata BJ »

Miracle-BJ pisze:Super przepis! Już widzę, że mi będzie smakować, muszę to jak najszybciej przetestować :jem1:
Daj koniecznie znać jak wyszło :)
19.06.2013 - Gdańsk
12.07.2019 - Warszawa

Kontakt: agata@bonjovi.pl
Miracle-BJ
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 2014
Rejestracja: 7 sierpnia 2011, o 16:59
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: Miracle-BJ »

Agata BJ pisze:
Miracle-BJ pisze:Super przepis! Już widzę, że mi będzie smakować, muszę to jak najszybciej przetestować :jem1:
Daj koniecznie znać jak wyszło :)
Jak mi wyjdzie to na pewno się pochwalę, a jak nie (mam lewe ręce do gotowania i pieczenia - gotuję bo muszę dla dzieci) :D
BJ - It's my life - Always !
Awatar użytkownika
karola559
It's My Life
It's My Life
Posty: 102
Rejestracja: 26 czerwca 2013, o 11:43
Lokalizacja: Katowice/częstochowa

Post autor: karola559 »

Jeeej wygląda smakowicie! Już mam pomysł na obiad :D

Jak będę robić coś dobrego to podzielę się z wami przepisem :)
Awatar użytkownika
Agata BJ
Administrator
Administrator
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 4227
Rejestracja: 16 września 2005, o 18:51
Ulubiona płyta: These Days
Lokalizacja: Lublin / Edynburg
Kontakt:

Post autor: Agata BJ »

No i to rozumiem! :D
Przypominam, że mamy jeszcze temat o deserach ;) Tutaj: http://www.bonjovi.pl/forum/topics26/co ... vt3070.htm
19.06.2013 - Gdańsk
12.07.2019 - Warszawa

Kontakt: agata@bonjovi.pl
Awatar użytkownika
alniac
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1260
Rejestracja: 14 kwietnia 2010, o 10:50

Post autor: alniac »

A ja nie wiem... Jakoś tak... Pewnie pyszne, na pewno! Ale kojarzy mi się z ciastem, a ciasto kojarzy mi się ze słodkościami, więc jakoś tak kurczak i kukurydza nie za bardzo :) Tak samo mam z ciastem marchewkowym.
19.06.2013 – Gdańsk, Polska
12.07.2019 – Warszawa, Polska
Awatar użytkownika
Agata BJ
Administrator
Administrator
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 4227
Rejestracja: 16 września 2005, o 18:51
Ulubiona płyta: These Days
Lokalizacja: Lublin / Edynburg
Kontakt:

Post autor: Agata BJ »

alniac pisze:A ja nie wiem... Jakoś tak... Pewnie pyszne, na pewno! Ale kojarzy mi się z ciastem, a ciasto kojarzy mi się ze słodkościami, więc jakoś tak kurczak i kukurydza nie za bardzo :) Tak samo mam z ciastem marchewkowym.
Nie ma w tym ani grama cukru ;) Quiche jest z reguły na słono ;)
19.06.2013 - Gdańsk
12.07.2019 - Warszawa

Kontakt: agata@bonjovi.pl
Awatar użytkownika
alniac
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1260
Rejestracja: 14 kwietnia 2010, o 10:50

Post autor: alniac »

Agata BJ pisze:
alniac pisze:A ja nie wiem... Jakoś tak... Pewnie pyszne, na pewno! Ale kojarzy mi się z ciastem, a ciasto kojarzy mi się ze słodkościami, więc jakoś tak kurczak i kukurydza nie za bardzo :) Tak samo mam z ciastem marchewkowym.
Nie ma w tym ani grama cukru ;) Quiche jest z reguły na słono ;)
No taaak, wiem, widzę. Ale z wyglądu wygląda jak sernik czy szarlotka, więc jakoś mi się to kłóci w głowie, że to słone i mięsne :P
19.06.2013 – Gdańsk, Polska
12.07.2019 – Warszawa, Polska
Awatar użytkownika
imp
Gdańsk Supporter
Gdańsk Supporter
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 1900
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 13:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: imp »

ja jestem minimalistka w kuchni, więc:
kefir+ owoc jakikolwiek/sezonowy za zeta/ukochany za duży pieniądz/wszelaki + blender lub inne mieszadło...
i nie ważny jaki owoc wykorzystany i tak mam BANANA na paszczy ;)
i nie istotne zdolności kuchenne - każdy da radę :D
usunięty użytkownik 4858

Post autor: usunięty użytkownik 4858 »

Agata BJ pisze:Szkoda, że ten temat ucichł..liczyłam na masę ciekawych przepisów, a tu nic! Dlatego odświeżam bo i mam okazję :D
Wczoraj po raz kolejny robiłam quiche'a :)
Hej! Jak to smakuje? Wygląda zabójczo dobrze! :)
Awatar użytkownika
Agata BJ
Administrator
Administrator
Have A Nice Day
Have A Nice Day
Posty: 4227
Rejestracja: 16 września 2005, o 18:51
Ulubiona płyta: These Days
Lokalizacja: Lublin / Edynburg
Kontakt:

Post autor: Agata BJ »

Tomker pisze:
Agata BJ pisze:Szkoda, że ten temat ucichł..liczyłam na masę ciekawych przepisów, a tu nic! Dlatego odświeżam bo i mam okazję :D
Wczoraj po raz kolejny robiłam quiche'a :)
Hej! Jak to smakuje? Wygląda zabójczo dobrze! :)
Dzięki za miłe słowa :)
No w moim domu smakowało...dwóm osobom spożywającym :D Także nie wiem, czy to dobry wynik? Było bardzo dobre! Zwłaszcza, jeśli ktoś lubi połączenie kukurydzy z kurczakiem.
19.06.2013 - Gdańsk
12.07.2019 - Warszawa

Kontakt: agata@bonjovi.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyde Park”